Система органів юстиції сьогодні представляє собою активний, рухомий, живий механізм, який змінюється, удосконалюється, набираючи тих форм і конструкцій, які якнайкраще працюватимуть у сучасних умовах.

До 30 квітня поточного року районні державні адміністрації та міські ради міст обласного значення повинні прийняти повноваження по реєстрації нерухомого майна та бізнесу, оскільки вказані повноваження органів державної реєстрації Міністерства юстиції України будуть припинені відповідною постановою Кабінету Міністрів України після готовності прийняти ці повноваження новими суб’єктами державної реєстрації прав. Стосовно передачі повноважень по реєстрації нерухомого майна та бізнесу до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного значення), то останні за бажанням можуть також прийняти ці повноваження після прийняття відповідного рішення на сесії.

Мін’юст цьогоріч значно розширить мережу центрів правової допомоги та відкриє по всій Україні 428 бюро правової допомоги, які прийдуть на заміну районним та міським управлінням юстиції.

Кабінетом міністрів України було прийнято постанову «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» від 11 лютого 2016 року № 99, якою передбачена ліквідація 586 територіальних органів Міністерства юстиції на районному та міському рівнях та створення у районних центрах та містах обласного призначення 428 бюро правової допомоги, які забезпечуватимуть українців правовим захистом та надаватимуть доступ до онлайн послуг Міністерства юстиції.

У новостворених бюро громадяни, які мають на це законні підстави, зможуть реалізувати право на адвоката. Це стосується малозабезпечених, інвалідів, пенсіонерів, переселенців, учасників АТО та сімей загиблих. У цих центрах громадянам надаватимуться консультації та вони зможуть скористатися усіма електронними сервісами Мін’юсту.

Також, відповідно до наказу Міністерства юстиції України «Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі» від 01.03.2016 року № 571/5, відділи державної виконавчої служби та відділи державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції будуть введені до структури головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та підпорядковані цим головним територіальним управлінням юстиції із збереженням статусу юридичних осіб та їх перейменуванням.

У сфері виконання рішень судів та інших органів, Міністерство юстиції вже розпочало процес підготовки конкурсу для кандидатів у приватні виконавці, а також нормативно-правових актів, які забезпечать імплементацію законів щодо реформи виконавчої служби одразу після їх прийняття. Нове законодавство забезпечить запровадження інституту приватних виконавців, які переберуть на себе роботу з виконання судових рішень і забезпечать конкуренцію на ринку.

Попереду ще багато новацій, реформи продовжуються і здійснюються вони заради того, щоб саме у цій сфері ми побачили європейські стандарти. Головна мета проведення реформ – децентралізація влади та спрощення надання адміністративних послуг, наближення таких послуг до громадян, отримання українцями якісних консультацій, послуг адвоката і реалізації права на справедливість і на захист.

Статтю підготувала Івасікова Т.В. - спеціаліст І категорії відділу державної виконавчої служби Вугледарського міського управління юстиції